انواع سفارش و محاسبه سود و زیان در فارکس:

سفارشات خرید و فروش:

ایده اصلی معامله در بازارها خرید پایین و فروش بالا یا فروش بالا و خرید پایین است. می دانم که احتمالاً برای شما کمی عجیب به نظر می رسد زیرا احتمالاً به این فکر می کنید که "چگونه می توانم چیزی را که مالک آن نیستم بفروشم؟" خوب، در بازار فارکس، وقتی یک جفت ارز را می‌فروشید، در واقع ارز مظنه (دومین ارز در جفت) را می‌خرید و ارز پایه (اولین ارز در جفت) را می‌فروشید.

با این حال، در مورد نمونه‌های غیر فارکس، فروش کوتاه مدت کمی گیج‌کننده به نظر می‌رسد، مثلاً اگر بخواهید سهام یا کالایی را بفروشید. ایده اصلی در اینجا این است که کارگزار شما سهام یا کالا را به شما قرض می دهد تا بفروشید و بعداً باید آن را دوباره بخرید تا معامله را ببندید. اساساً، از آنجایی که هیچ تحویل فیزیکی وجود ندارد، می‌توانید اوراق بهادار را با کارگزار خود بفروشید، زیرا آن را در تاریخ بعدی به آنها پس خواهید داد، امیدوارم با قیمت پایین‌تری.

 

Long در مقابل Short:

یکی دیگر از چیزهای خوب در مورد بازار فارکس این است که شما پتانسیل بیشتری برای سود در هر دو بازار صعودی و نزولی دارید. هرکسی که مدتی معامله کرده باشد می‌داند که سریع‌ترین پول در بازارهای در حال سقوط به دست می‌آید، بنابراین اگر یاد بگیرید که هم در بازارهای صعودی و هم در بازارهای نزولی معامله کنید، فرصت‌های زیادی برای سود خواهید داشت.

خرید: وقتی موقعیت Long اتخاذ می‌شود به این معنی است که ما در حال خرید در بازار هستیم و بنابراین می‌خواهیم بازار افزایش یابد تا بتوانیم موقعیت خود را با قیمتی بالاتر از آنچه برای آن خریده‌ایم بفروشیم. این بدان معناست که ما اولین ارز را در جفت می خریم و دومی را می فروشیم. بنابراین، اگر EURUSD را بخریم و یورو نسبت به دلار آمریکا تقویت شود، در یک معامله سودآور خواهیم بود.

فروش - وقتی موقعیت Short اخذ می کنیم به این معنی است که ما در حال فروش در بازار هستیم و بنابراین می خواهیم بازار سقوط کند تا بتوانیم موقعیت خود را با قیمتی کمتر از آنچه که آن را فروخته ایم بازخرید کنیم. این بدان معناست که ما اولین ارز را در جفت می فروشیم و دومی را می خریم. بنابراین، اگر GBPUSD را بفروشیم و پوند انگلیس نسبت به دلار آمریکا ضعیف شود، در یک معامله سودآور خواهیم بود.

 

انواع سفارش:

اکنون نوبت به پوشش انواع سفارش ها رسیده است. هنگامی که معامله ای را در بازار فارکس انجام می دهید، به آن "سفارش" می گویند، انواع سفارش ها وجود دارد و می توانند بین کارگزاران متفاوت باشند. همه کارگزاران برخی از انواع سفارش های اولیه را ارائه می دهند، انواع سفارش های "ویژه" دیگری نیز وجود دارند که توسط همه کارگزاران ارائه نمی شوند، و در زیر به همه آنها خواهیم پرداخت:

 

Market Order - سفارش بازار سفارشی است که "در بازار" ارسال می شود و بلافاصله با بهترین قیمت موجود اجرا می شود.

 

Limit Entry order- یک سفارش محدود برای خرید زیر قیمت فعلی بازار یا فروش بالاتر از قیمت فعلی بازار قرار می گیرد. درک این موضوع در ابتدا کمی مشکل است، بنابراین اجازه دهید توضیح دهم:

 

اگر EURUSD در حال حاضر روی 1.3200 معامله می شود و می خواهید در صورت رسیدن به 1.3250 به فروش بازار بروید، می توانید یک سفارش فروش محدود را ثبت کنید و سپس زمانی که / اگر بازار به 1.3250 رسید، سفارش شما را پر می کند. بنابراین، سفارش فروش محدود بالاتر از قیمت فعلی بازار قرار می گیرد. اگر می‌خواهید EURUSD را با قیمت 1.3050 بخرید و بازار با قیمت 1.3100 معامله می‌شود، سفارش خرید محدود خود را روی 1.3050 قرار می‌دهید و سپس اگر بازار به آن سطح رسید، سفارش شما برای خرید پر خواهد کرد. بنابراین سفارش خرید محدود زیر قیمت فعلی بازار قرار می گیرد.

 

Stop Entry order- یک سفارش توقف ورود برای خرید بالاتر از قیمت فعلی بازار یا فروش زیر آن انجام می شود. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید موقعیت خرید باز کنید اما می‌خواهید در یک محدوده مقاومتی وارد شوید، توقف خرید خود را دقیقاً بالای مقاومت قرار می‌دهید و با بالا رفتن قیمت در سفارش توقف ورود، سفارش شما پر می‌شود. اگر می خواهید در بازار بفروشید، عکس این موضوع برای ورود توقف فروش صادق است.

 

Stop Loss order- دستور توقف ضرر، سفارشی است که به یک معامله متصل می شود تا از ضررهای بیشتر در صورتی که قیمت فراتر از سطحی که شما مشخص کرده اید حرکت کند، جلوگیری کند. استاپ ضرر شاید مهمترین سفارش در معاملات فارکس باشد، زیرا به شما توانایی کنترل ریسک و محدود کردن ضرر را می دهد. این دستور تا زمانی که موقعیت بسته شود یا شما دستور توقف ضرر را تغییر دهید یا لغو کنید، به قوت خود باقی می ماند.

 

Trailing Stop- دستور توقف ضرر دنبال کننده، سفارشی است که به معامله ای مانند توقف ضرر استاندارد متصل می شود، اما توقف ضرر دنبال کننده، زمانی که معامله شما به نفع شما حرکت می کند، قیمت فعلی بازار را دنبال می کند. شما معمولاً می‌توانید توقف ضرر خود را در فاصله معینی از قیمت فعلی بازار تنظیم کنید، تا زمانی که قیمت بیشتر از مسافتی که شما مشخص کرده‌اید حرکت نکند، شروع به حرکت نخواهد کرد. به عنوان مثال، اگر یک توقف دنبال کننده 50 پیپ را در EURUSD تعیین کنید، استاپ تا زمانی که موقعیت شما 51 پیپ به نفع شما نباشد، استاپ بالا نمی رود، و سپس تنها در صورتی که بازار 51 پیپ بالاتر از نقطه دنبال کننده شما حرکت کند، استاپ دوباره حرکت می کند. بنابراین از این طریق می توانید در حالی که بازار به نفع شما حرکت می کند، سود خود را قفل کنید، در حالی که هنوز فضای معاملاتی را برای رشد و استراحت می دهید. در بازارهای دارای روند قوی بهتر است از توقف ضرر دنبال کننده، استفاده شود.

 

Good till Cancelled order (GTC)- یک سفارش معتبر تا لغو شده دقیقاً همان چیزی است که می گوید سفارش معتبر است تا زمانی که آن را لغو کنید. اگر سفارش GTC را ثبت کنید، تا زمانی که آن را به صورت دستی لغو نکنید، منقضی نمی شود. مراقب این موارد باشید زیرا نمی خواهید یک GTC تنظیم کنید و سپس آن را فراموش کنید تا بازار یک ماه بعد سفارش شما را در موقعیت بالقوه نامطلوب پر کند.

Good for the Day order (GFD)- یک سفارش معتبر برای روز تا پایان روز معاملاتی در بازار فعال می ماند، در فارکس، روز معاملاتی در ساعت 5:00 بعد از ظهر به وقت نیویورک یا به وقت نیویورک به پایان می رسد. زمان دقیق انقضای GFD ممکن است از کارگزاری به کارگزاری دیگر متفاوت باشد، بنابراین همیشه با کارگزار خود مشورت کنید.

 

One Cancels the Other order (OCO)- یکی از آنها سفارش دیگر را لغو می کند، اساساً دو مجموعه سفارش است. این می تواند شامل دو دستور ورود، دو دستور توقف ضرر، یا دو دستور ورود و دو دستور توقف ضرر باشد. اساساً، هنگامی که یک سفارش اجرا می شود، دیگری لغو می شود. بنابراین، اگر می‌خواهید EURUSD را بخرید یا بفروشید زیرا انتظار خروج از رنج را دارید، اما نمی‌دانید بازار به کدام سمت خواهد رفت، می‌توانید یک ورودی خرید و توقف ضرر را بالاتر از رنج و یک ورودی فروش و توقف ضرر زیر رنج قرار دهید. به عنوان مثال، اگر ورودی خرید پر شود، ورود فروش و توقف ضرر متصل آن هر دو فورا لغو می شوند. یک سفارش بسیار مفید برای استفاده زمانی که مطمئن نیستید بازار به کدام سمت حرکت می کند، اما یک حرکت بزرگ را پیش بینی می کنید.

 

One Triggers the Other order (OTO)- این سفارش برعکس سفارش OCO است، زیرا به جای لغو یک سفارش پس از پر کردن سفارش اصلی، سفارش دیگری را قرار می دهد می کند. سفارش تعیین حد سود قبل از باز نمودن معامله از این نوع سفارشات می باشد.

 

اندازه لات / اندازه قرارداد:

در فارکس، موقعیت ها بر حسب «لات» نقل قول می شوند. نامگذاری رایج عبارت است از «لات استاندارد»، «مینی لات»، «میکرو لات» و «نانو لات». می‌توانیم نمونه‌هایی از هر یک از این‌ها را در نمودار زیر و تعداد واحدهایی که هر کدام نشان می‌دهند، ببینیم:

 

نحوه محاسبه مقدار پیپ:

احتمالاً می‌دانید که ارزها در بازار فارکس بر حسب پیپ اندازه‌گیری می‌شوند و یک پیپ کوچک‌ترین افزایش حرکت قیمت است که یک ارز می‌تواند حرکت کند. برای کسب درآمد از این افزایش‌های کوچک حرکت قیمت، باید مقادیر بیشتری از یک ارز خاص را معامله کنید تا سود (یا ضرر) قابل توجهی را مشاهده کنید. اینجاست که اهرم وارد عمل می شود.

بنابراین اکنون باید بدانیم که اندازه لات چقدر بر ارزش یک پیپ تأثیر می گذارد. بیایید با چند مثال کار کنیم:

فرض می کنیم از لات های استاندارد استفاده می کنیم که 100000 واحد در هر لات را کنترل می کنند. بیایید ببینیم که این چگونه بر ارزش پیپ تأثیر می گذارد.

1) EUR/JPY با نرخ مبادله 100.50 x 100000 (0.01/100.50) = 9.95 دلار در هر پیپ

2) USD/CHF با نرخ مبادله 0.9190 x 100000 (0.0001/0.9190) = 10.88 دلار در هر پیپ

در جفت ارزهایی که دلار آمریکا ارز مظنه است، یک لات استاندارد همیشه برابر با 10 دلار در هر پیپ، یک لات کوچک برابر با 1 دلار در هر پیپ، یک میکرو باخت برابر با 0.10 سنت در هر پیپ است، و یک لات نانو برابر با هر پیپ یک پنی است.

 

نحوه محاسبه سود و زیان:

محاسبه داده های مالی اکنون، بیایید به محاسبه سود و زیان برویم:

بیایید از یک جفت بدون دلار آمریکا به عنوان ارز مظنه استفاده کنیم زیرا این موارد پیچیده‌تر هستند:

1) نرخ USD/CHF در حال حاضر 0.9191 / 0.9195 است. فرض کنید ما به دنبال فروش USD/CHF هستیم، این بدان معناست که ما با قیمت "پیشنهاد" 0.9191 یا نرخی که بازار آماده است از شما خرید کند، کار خواهیم کرد.

2) سپس 1 لات استاندارد (100000 واحد) را با قیمت 0.9191 می فروشید.

3) چند روز بعد قیمت به 0.9091 / 0.9095 می رسد و شما تصمیم می گیرید که سود 96 پیپ خود را بردارید، اما این مقدار دلار است؟

4) قیمت اعلامی جدید برای USD/CHF= 0.9091 / 0.9095 است. از آنجایی که اکنون معامله را می بندید، با قیمت «Ask» کار می کنید زیرا می خواهید جفت ارز را بخرید تا سفارش فروش قبلی را که قبلاً شروع کرده بودید تسویه کنید. بنابراین، از آنجایی که قیمت «Ask» اکنون 0.9095 است، این قیمتی است که بازار مایل است جفت ارز را به شما بفروشد، یا قیمتی است که شما می‌توانید آن را دوباره بخرید (از زمانی که در ابتدا آن را فروختید).

5) تفاوت بین قیمتی که در (0.9191) فروخته اید و قیمتی که می خواهید در (0.9095) بخرید، 0.0096 یا 96 پیپ است.

6) با استفاده از فرمول بالا، اکنون x 100000 (0.0001/0.9095)= 10.99 دلار در هر پیپ x 96 پیپ = 1055.04 دلار داریم.

برای جفت ارزهایی که دلار آمریکا ارز مظنه است، محاسبه سود یا زیان بسیار ساده است. شما به سادگی تعداد پیپ‌هایی را که به دست آورده‌اید یا از دست داده‌اید و چندین برابر دلار در هر پیپی که معامله می‌کنید، در نظر بگیرید، مثالی در اینجا آمده است:

فرض کنید EURUSD را معامله کردید و آن را با 1.3200 خریدید، اما قیمت به سمت پایین حرکت کرد و به 1.3100 رسید. شما فقط 100 پیپ از دست دادید.

اگر در حال معامله 1 لات استاندارد هستید، 1000 دلار از دست داده اید، زیرا 1 جفت استاندارد با دلار آمریکا به عنوان ارز مظنه = 10 دلار در هر پیپ، و 10 دلار در هر پیپ  ضرب در 100 پیپ  = 1000 دلار است.

اگر 1 مینی لات معامله کرده بودید، 100 دلار ضرر می کردید زیرا 1 مینی لات جفت مظنه USD برابر با 1 دلار در هر پیپ و 1 دلار ضرب در 100 پیپ = 100 دلار است.

همیشه به یاد داشته باشید: هنگامی که وارد معامله می شوید یا از آن خارج می شوید با اسپرد معاملات قیمت پیشنهادی/فروشی روبرو هستید. بنابراین، هنگام خرید ارز از قیمت درخواستی (ask) و زمانی که ارزی را می فروشید از قیمت پیشنهادی (bid) استفاده می کنید.

آموزش بورس مشهد, آموزش رمز ارز مشهد, آموزش فارکس مشهد,, آسا 365, آسا، آموزش پرایس اکشن مشهد، پرایس اکشن، آموزش معامله گری مشهد،