ترید زیاد بزرگترین اشتباه معامله گران:

 

• آیا شما در حال ترید زیاد هستید؟

 

اگر نمی‌دانید که آیا در حال ترید زیاد هستید یا نه، احتمالاً واقعاً در حال ترید زیاد هستید. در واقع، بیشتر معامله‌گرانی که به طور پیوسته در بازارها پول در نمی‌آورند، ترید زیاد انجام می‌دهند، به صورتی که آممکن است متوجه آن باشند یا نباشند. مشکل ترید زیاد این است که برای معامله‌گر ممکن است سخت باشد بداند که آیا این اتفاق می‌افتد یا خیر، زیرا روش‌های مختلفی برای "نفوذ" به شما بدون اینکه شما آن را درک کنید، وجود دارد.

 

به عنوان مثال، اگر شما متعهد شده‌اید که ابتدا نمودارهای روزانه را یاد بگیرید و آن‌ها را کنترل کنید، آیا همچنان درخواستهای تایم فریم های پایین را بیشتر از نمودارهای روزانه بررسی می‌کنید؟ این یک راه بسیار آسان است برای شروع ترید زیاد. معامله‌گرانی که هنوز به خوبی ترید پرایس اکشن در نمودارهای روزانه را فرا نگرفته‌اند، احتمالاً در صورت تمرکز بر روی تایم فریم های پایین، وارد ترید زیاد خواهند شد. این موضوع به این دلیل است که تایم فریم های پایین تر به طور معمول شامل سناریوهای معامله با احتمال پایین‌تری هستند که معمولاً معامله‌گران را به اتخاذ موقعیت‌هایی ترغیب می‌کنند که در صورت تمرکز بر روی نمودارهای روزانه، آن را انتخاب نمی‌کردند.

 

مثال دیگر؛ آیا به دلیل اینکه معامله فعلی شما در سود قرار گرفته و شما به حد سر به سر رسیده‌اید، به معاملات دیگر وارد می‌شوید؟ آیا واقعاً ستاپ معامله‌ی اضافی معتبر بود یا شما به دلیل هیجان و سود قبلی خود، عجله کردید؟

علاوه بر دو مورد مذکور، موارد دیگری نیز وجود دارد که شامل ترید زیاد می‌شوند. مشکل اصلی این است که بسیاری از معامله‌گران به سادگی نمی‌دانند که وقتی در حال انجام معامله هستند، آیا در حال ترید زیاد هستند یا خیر؟

 

اگر نمی‌دانید آیا در حال ترید زیاد هستید یا خیر، احتمالاً در حقیقت در حال ترید زیاد هستید. در واقع، بیشتر معامله‌گرانی که به صورت پیوسته در بازارها به سود نمی‌رسند، این موضوع به انجام ترید زیاد بستگی دارد که به خوبی به آن آگاهی ندارند. مشکل ترید زیاد این است که  معامله‌گر نمی داند آیا این اتفاق در حال رخ دادن است یا خیر، زیرا در حقیقت ترید زیاد به صورتی "بدون اطلاع" بدون اینکه شما آن را درک کنید، وارد معاملات شما می‌شود.

 

بهترین راه برای جلوگیری از معاملات بیش از حد، قبل از شروع آن، برنامه‌ریزی است:

 

همانطور که در بالا بحث کردیم، زمانی که در حال معامله هستید، شناختن اینکه شما دارید معاملات بیش از حدی انجام می‌دهید بسیار دشوار است. بنابراین، بهتر است با برنامه‌ریزی استراتژی معامله‌گری و طرح معاملاتی خود به جلو حرکت کنید و از معاملات بیش از حد جلوگیری کنید.

 

می‌توانیم معامله‌گری را به عنوان یک نوع جنگ در نظر بگیریم. در این جنگ، اصولاً مغز منطقی و هدفمند شما در مقابل مغز احساسی و حالت "برو یا بمیر" درگیر می‌شود. سخت است که بر سر هزاران سال تکامل مغز انسانی غلبه کنید، به ویژه "در حالت فعلی". بهترین راه برای پیروزی در این جنگ، ساختن یک طرح جامع برای معامله‌گری در بازار فارکس و رعایت آن است.

 

من مطمئنم که اگر در حال حاضر این متن را می‌خوانید و طرح ملموس و عملی برای معامله‌گری در بازار فارکس ندارید، احتمالاً در حال معاملات بیش از حد هستید. ایجاد یک طرح معامله‌گری در بازار فارکس و پیروی از آن برای رسیدن به راه معامله‌گری صحیح و ادامه آن ضروری است. تمام معامله‌گران باید در ابتدا این کار را انجام دهند تا عادات مناسب معامله‌گری منطقی و هدفمند را توسعه دهند، به جای معامله‌گری احساسی. معامله در بازارها به طور طبیعی احساسات و معامله‌گری احساسی را تحریک می‌کند. بنابراین، اگر قصد نداشته باشید  یک برنامه برای مقابله با این واقعیت ایجاد کنید، قطعاً معاملات بیش از حدی انجام خواهید داد.

 

• معامله کردن مثل یک تک تیرانداز:

 

 اگر شما معاملات بیش از حدی انجام می‌دهید، قطعاً معامله کردن مثل یک تک تیرانداز نیستید، بلکه مانند یک تفنگدار خودکار عمل می‌کنید که بیش از حد در معاملات شرکت می‌کند یا به هر چیزی که به نظرتان یک سیستم معاملاتی به نظر می‌رسد، شلیک می‌کنید.

 

عدم تسلط به یک استراتژی معاملاتی قوی و مؤثر مانند پرایس اکشن نیز می‌تواند موجب معاملات بیش از حد شود. به طور ساده، ما می‌خواهیم مثل یک تک تیرانداز و نه مثل یک تفنگدار خودکار معامله کنیم، و اگر نمی‌دانید استراتژی معاملاتی شما چیست و/یا آن را به طور کامل فراگرفته نکرده‌اید، هیچ راهی برای معامله با مهارت کافی برای انتخاب معاملات مانند یک تک تیرانداز نخواهید داشت. به طور کلی، اگر دقیقاً نمی‌دانید که در بازار دنبال چه چیزی هستید، به معاملات بیش از حد می‌پردازید و به هر چیزی که به نظرتان معامله به نظر می‌رسد، شلیک می‌کنید.

 

اگر شما فعالیت‌های اخیر بازار فارکس را دنبال کرده باشید، قطعاً متوجه شده‌اید که جفت ارز یورو/دلار (EURUSD) در چند ماه در حال رنج زدن است و در واقع برای حدود 2 ماه در یک محدوده معاملاتی قرار دارد. معامله‌گران در این نوع بازارهای تحت تاثیر، به دلیل از دست دادن صبر یا به طور ساده عدم آشنایی با فیلتر کردن معاملات با احتمال پایین به نفع بهترین معاملات عپرایس اکشن، معاملات بیش از حدی انجام می‌دهند.

 

• بیش‌اندازه معامله کردن:

 

یکی دیگر از راه‌هایی که بسیاری از معامله‌گران به بیش‌اندازه معامله کردن می‌انجامند، بیش‌اندازه متمایل شدن به جفت ارزهای فارکسی با همبستگی زیاد است. به عنوان مثال، معامله کردن در جفت ارزهای یورو/دلار (EURUSD) و پوند/دلار (GBPUSD) در واقع معادل گرفتن دو موقعیت تقریباً یکسان است، زیرا این جفت‌های ارزی با همبستگی زیادی برخوردار هستند و به یک نحو مشابه حرکت می‌کنند. بنابراین، شما باید از این موضوع آگاه باشید و مطمئن شوید که دو برابر موقعیت را در نظر نمی‌گیرید. حتی اگر در هر دو جفت ارز ستاپ معتبر و با کیفیت بالا وجود داشته باشد، شما باید از مهارت‌های تصمیم‌گیری خود در مورد پرایس اکشن بهترین موقعیت را از دو ستاپ انتخاب کرده و با آن پیش بروید.

 

این نکته درباره بیش‌اندازه معامله کردن با معامله کردن در بیشتر جفت‌های ارزی در یک زمان همچنین به معنای بیش‌اندازه استفاده از سرمایه معاملاتی شماست. برخی از معامله‌گران به اشتباه فکر می‌کنند با گرفتن چندین موقعیت، خطر را تنوع بخشی یا آن را در میان جفت‌های مختلف توزیع می‌کنند، اما در واقع بیشتر اوقات با گرفتن یک موقعیت بزرگ در چندین جفت، خطر را افزایش می‌دهند. شما باید بیش‌اندازه معامله کردن را به عنوان دو خطای عملیاتی احساسی در نظر بگیرید؛ بیش‌اندازه معامله کردن و بیش‌اندازه استفاده از اهرم مالی، زیرا با بیش‌اندازه معامله کردن شما همچنین در معرض خطر قرار می‌گیرید.

 

• کمتر بیشتر است:

 

اگر واقعاً می‌خواهید از بیش‌اندازه معامله کردن جلوگیری کنید، باید درک کنید که در بازار فارکس، کمتر بیشتر است. متأسفانه، بسیاری از معامله‌گران فارکس با نگرشی متفاوت وارد بازار می‌شوند؛ برای آنها بیشتر بهتر است. معامله‌گران نیازمند فکر می‌کنند که بیشتر معامله کردن بهتر است،  اندیکاتورهای بیشتر بهتر هستند، تجزیه و تحلیل بیشتر بهتر است، ساعت‌های بیشتر در مقابل رایانه بودن بهتر است و غیره. با این حال، این موضوع به هیچ عنوان درست نیست و شما باید این موضوع را درک کنید اگر بخواهید از بیش‌اندازه معامله کردن جلوگیری کنید.

 

صرف وقت زیادی در مقابل نمودارهای خود، باعث بیش‌اندازه معامله کردن می‌شود زیرا شما تقریباً به تعداد بی‌نهایت متغیر مرتبط با بازار معاملاتی تجزیه و تحلیل می‌کنید و در نهایت سیگنال‌هایی را "تجسم" می‌کنید که در واقع وجود ندارند. یاد بگیرید که "تنظیم کنید و فراموش کنید" و استراتژی‌های پایان روز را معامله کنید، اگر بتوانید این کار را انجام دهید، شانس تبدیل شدن به یک معامله‌گر مزمن بیش‌اندازه را به شدت کاهش می‌دهید. به خاطر داشته باشید که بیش‌اندازه تجزیه و تحلیل کردن به بیش‌اندازه معامله کردن منجر می‌شود.

 

بدیهی است که در ابتدای حرفه معامله‌گری خود، شما نیاز دارید بیشترین زمان را با بازارها بگذرانید زیرا باید استراتژی خود را یاد بگیرید و آن را به مهارت برسانید. اما پس از این مرحله واقعاً هیچ دلیلی برای نشستن ساعت‌ها در مقابل رایانه و سعی در "حدس زدن" اتفاقات بازار وجود ندارد. زیرا شما نمی‌توانید "حدس بزنید"، تنها کاری که می‌توانید انجام دهید، تسلط بر استراتژی فارکس خود، توسعه یک برنامه و روال بر اساس آن و رعایت آن با انضباط است.

 

همچنین، بسیاری از معامله‌گران سعی می‌کنند با الگوهای معاملاتی یا روش معاملاتی مختلف معامله کنند. استراتژی‌های پرایس اکشن مختصر هستند؛ ستاپ های شما باید الگوهای مشابه و تکراری برای چندین استراتژی قیمتی قدرتمند باشد که آموزش و معامله آنها آسان است. با تمرکز بر مجموعه‌ای از استراتژی‌های معاملاتی محدودتر، به جای پراکندن تمرکز خود در طیف گسترده‌تری، به کاهش تعداد معاملات و بیش‌اندازه معامله کردن کمک می‌کند.

 

مختصراً، معامله‌گران بیش‌اندازه در تلاش برای کنترل بازار هستند. شما باید واقعاً متوقف شوید و به خودتان بپرسید که آیا فکر می‌کنید سعی می‌کنید بازار را کنترل کنید یا خیر. وقتی درک می‌کنید و به طور کامل قبول می‌کنید که در واقع هیچ کنترلی بر بازار ندارید، دیگر به شکل متفاوتی فکر خواهید کرد زیرا متوجه خواهید شد که باید یک لبه معاملاتی را مسلط شوید و سپس تنها زمانی معامله کنید که بازار به شما لبه معاملاتی خود را نشان می‌دهد. برای یادگیری یک لبه معاملاتی موثر، یاد بگیرید که به جای کنترل بازار، خودتان را کنترل کنید، اگر می‌خواهید از بیش‌اندازه معامله کردن جلوگیری کنید.