شیبا اینو (SHIBUSD) یک آلت کوین مبتنی بر اتریوم (یک ارز رمزنگاری شده غیر از بیت کوین) است که شیبا اینو - یک نژاد ژاپنی از سگ شکاری - را به عنوان نماد خود نشان می دهد. شیبا اینو به طور گسترده ای به عنوان جایگزینی برای Dogecoin در نظر گرفته می شود. در واقع، طرفداران شیبا اینو از آن به عنوان "قاتل دوج کوین" یاد می کنند. شیبا اینو و دوج کوین، میم کوین هستند، اما اغلب به‌عنوان یک طنز یا شوخی عرضه می‌شوند تا به‌عنوان یک محصول دیجیتالی که در واقع کاربرد خاصی دارد. در حالی که دوج کوین در دسامبر 2013 راه اندازی شد، شیبا اینو در آگوست 2020 توسط یک فرد یا گروه ناشناس به نام Ryoshi ایجاد شد.

قیمت شیبا اینو در اکتبر 2021 بیش از ده برابر شد و ارزش بازار آن را 35 میلیارد دلار (از 31 اکتبر 2021) و رتبه دهم را در بین تمام ارزهای دیجیتال با این معیار بدست آورد. توییتی از ایلان ماسک، بنیانگذار تسلا در 4 اکتبر 2021، با تصویری از فلوکی توله سگ جدیدش شیبا اینو، انگیزه اولیه افزایش قیمت میم کوین را ایجاد کرد. از آنجایی که ماسک یکی از سرشناس ترین حامیان دوج کوین و پدرخوانده "Dogefather" است، توییت های مرموز او اغلب منجر به افزایش نوسانات در فضای ارزهای دیجیتال می شود.

افزایش قیمت شیبا اینو در اکتبر 2021 باعث شد که تقریباً به ارزش بازار 36.9 میلیارد دلاری Dogecoin برسد (تا 31 اکتبر 2021)، پس از اینکه برای مدت کوتاهی از آن پیشی گرفت. باید دید که آیا شیبا اینو واقعاً به "قاتل دوج کوین" تبدیل خواهد شد که جامعه رو به رشد حامیان آن انتظار دارند.

 

درک شیبا اینو:

اصول راهنمای اکوسیستم شیبا اینو در یک "کاغذ بافته" (احتمالاً یک بازی روی کاغذ سفید)، که در وب سایت ShibaToken.com  موجود است، بیان شده است. طبق این مقاله، شیبا اینو به عنوان پاسخی به یک سوال ساده توسعه داده شد: "اگر یک پروژه ارز دیجیتال 100٪ توسط جامعه آن اداره شود چه اتفاقی می افتد؟" بنیانگذار آن ریوشی منشأ آن را به "آزمایشی در ساخت جامعه خودانگیخته غیرمتمرکز" نسبت می دهد. به گفته ریوشی، قدرت تمرکززدایی جمعی می‌تواند چیزی قوی‌تر از آنچه که یک تیم متمرکز می‌توانست ایجاد کند، بسازد.

جامعه حامیان شیبا اینو با بیش از 500000 عضو اصول پایه گذاری آن را پذیرفته است که عبارتند از: پروژه از صفر شروع شد، با صفر، با روحیه خلق چیزی از هیچ. از یک جامعه موجود یا تیم از پیش مونتاژ شده تأسیس نشده است. و ابراز عشق به سگ های شیبا اینو. از آنجایی که شیبا اینو یک توکن ERC-20 مبتنی بر اتریوم است، به جای بلاک چین خود، روی بلاک چین اتریوم ایجاد شده و توسط آن میزبانی می شود. ریوشی در مقاله بیان می‌کند که او ساخت اکوسیستم شیبا اینو را بر روی اتریوم انتخاب کرده است، زیرا قبلاً ایمن و تثبیت شده بود و به پروژه اجازه می‌دهد غیرمتمرکز بماند.

 

اکوسیستم شیبا اینو:

اکوسیستم شیبا اینو از سه توکن زیر تشکیل شده است:

شیبا اینو (SHIB) : این واحد پولی اساسی پروژه است. ریوشی با عرضه 1 کوادریلیون (برابر با 1000 تریلیون)، 50 درصد را در Uniswap قفل کرد (برای مقاصد نقدینگی) و سپس 50 درصد دیگر را برای حفظ امنیت به بنیانگذار اتریوم، ویتالیک بوترین فرستاد. در می 2021، بوترین بیش از 50 تریلیون سکه شیبا اینو، که در آن زمان بیش از 1 میلیارد دلار ارزش داشت، به صندوق امداد کووید-19 در هند اهدا کرد، زمانی که کشور درگیر نوع دلتای کرونا ویروس بود. مدت کوتاهی پس از آن، بوترین همچنین 40 درصد از کل عرضه Shiba Inu را به یک کیف پول به اصطلاح مرده «سوخت» - یا برای همیشه از گردش خارج کرد.

لیش(LEASH) : دومین توکن در اکوسیستم شیبا اینو، لیش نشان دهنده انتهای دیگر طیف اکوسیستم است، با مجموع عرضه تنها 107646 توکن در مقایسه با تریلیون ها توکن شیبا اینو.

بون (Bone): استخوان از نظر عرضه گردش بین دو توکن دیگر با مجموع عرضه 250,000,000 توکن قرار می گیرد. این یک توکن نظارتی طراحی شده است که به جامعه حامیان اجازه می دهد تا در مورد پیشنهادات آتی رای دهند.

 

اکوسیستم شیبا اینو همچنین شامل موارد زیر است:

 :ShibaSwapهدف پلتفرم ShibaSwap DeFi ارائه مکانی امن برای معامله ارزهای دیجیتال و در عین حال غیرمتمرکز بودن است Shib  و LEASH بهتر است از طریق ShibaSwap خریداری و فروخته شوند.

انکوباتور شیبا اینو: هدف انکوباتور این است که تمرکز را فراتر از اشکال هنری رایج مانند نقاشی، عکاسی، و رندر دیجیتال تغییر دهد و راه‌هایی را برای ارج نهادن به خلاقیت و نبوغ کشف کند.

شیبوشی ها: شیبوشی ها 10000 توکن غیرقابل تعویض (NFT) تولید شده توسط شیبا اینو هستند که بر روی بلاک چین اتریوم نوشته شده اند، با ویژگی های مختلف که هر شیبوشی را منحصر به فرد و کلکسیونی می کند.

 

اصطلاحات سگ:

مطابق با موضوع سگ، کاغذ بافته شیبا اینو فوق الذکر از اصطلاحات سگ استفاده می کند تا چگونگی ایجاد بازده از توکن های شیبا اینو را توضیح دهد. در ShibaSwap ، این توکن‌ها می‌توانند برای «حفاری» (ارائه نقدینگی)، «دفن کردن» (توکن‌های سهام) و حتی «واکشی» (تبادل یک توکن با دیگری) استفاده شوند. بر اساس مقاله بافته، توکن‌های مورد استفاده در این استراتژی‌ها بازدهی «Woof» را به شکل توکن‌های Bone ایجاد می‌کنند که در استخرهای توکن معروف به «Puppy Pools» توزیع می‌شوند.

برای علاقه مندان به ارزهای دیجیتال، بخشی از جذابیت میم کوین ها این است که پروتکل های مرسوم را رد می کنند، و این رویکرد غیر متعارف ممکن است به استفاده از اصطلاحات سگ برای توصیف استراتژی های بازگشت گسترش یابد. اما مطمئناً به نظر می رسد که آنها دنیایی دور از شرایط سرمایه گذاری ثابت مانند بازگشت سرمایه و نقدینگی دارند.

 

نحوه خرید شیبا اینو:

راهنمای شروع سریع در ShibaToken.com مراحل زیر را برای خریدار احتمالی توکن های SHIB یا LEASH شرح می دهد:

1-یک کیف پول MetaMask ایجاد کنید.

2-با خرید مستقیم یا انتقال از صرافی هایی مانند کوین بیس، با استفاده از شبکه ERC-20 هنگام انتقال اتریوم، اتریوم (ETH)  را به کیف پول خود ارسال کنید.

3-کیف پول MetaMask خود را به ShibaSwap متصل کنید.

4- ETH را با توکن‌های SHIB، LEASH یا BONE عوض کنید.

 

ملاحظات سرمایه گذاری شیبا اینو:

سرمایه گذاری در رمز ارزها به دلیل نوسانات زیاد و فقدان مقررات آنها به اندازه کافی خطرناک است. سرمایه‌گذاری در فضای آلت‌کوین/مم کوین به دلیل عدم تمایز و این واقعیت که بیشتر ارزش آن‌ها بر اساس معامله دیوانه‌وار توسط پیروان متعصب آن‌ها است، چالش دیگری را ایجاد می‌کند. در اینجا برخی از ملاحظات سرمایه گذاری برای یک سرمایه گذار بالقوه در شیبا اینو آورده شده است.

قیمت پایین: حتی پس از دستاوردهای اخیر شیبا اینو کسری از سنت هزینه دارد، بنابراین می توان میلیون ها توکن SHIB را با چند صد دلار خریداری کرد. با قیمت اخیر 0.00006485 دلار (از 31 اکتبر 2021)، 100 دلار بیش از 1.5 میلیون توکن SHIB را برای شما به ارمغان می آورد.

کاربرد محدود و مورد استفاده: اگرچه طرفداران آن ممکن است اشاره کنند که NFT های مبتنی بر شیبا اینو اکنون در دسترس هستند و پایه اتریوم آن ممکن است قابلیت های قرارداد هوشمند را در آینده فعال کند، شیبا اینو در حال حاضر کاربرد بسیار محدودی دارد و هنوز مورد استفاده قانع کننده ای ندارد.

قیمت سرسام آور: ارزش بازار شیبا اینو به ارزش 35 میلیارد دلار، آن را از بسیاری از شرکت های S&P 500 که برای دهه ها وجود داشته اند و در بیشتر زمان ها فروش و سود خود را افزایش داده اند، بزرگتر می کند. در واقع، مجموع ارزش 79 میلیارد دلاری شیبا اینو و دوج کوین (تا 28 اکتبر 2021) از ارزش بازار 388 شرکت در S&P 500.4 فراتر رفت. قیمت 0.00006485 دلار (تا 31 اکتبر 2021)، به نجومی 12،715،586 درصد رسیده است! این بدان معناست که 1 دلار سرمایه گذاری شده در SHIB در 1 آگوست 2020، در 31 اکتبر 2021 به ارزش 127,156 دلار خواهد بود.

این بازگشت چشمگیر همچنین به این معنی است که شیبا اینو به هدف بنیانگذار خود ریوشی برای خلق چیزی از هیچ در ابتدای کار دست یافته است. با این حال، این دستاوردها احتمالاً ناشی از جنون سوداگرانه ناشی از رسانه های اجتماعی بوده است، زیرا علاقه مندان به رمز ارزها به دنبال چیز بزرگ بعدی هستند. در صورت ترکیدن حباب، سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی که در بالاترین سطح قرار گرفته‌اند، ممکن است موجودی کیف خود را نگه دارند.

 

چرا شیبا اینو را قاتل دوج کوین می نامند؟

به گفته بنیانگذار شیبا اینو، ریوشی، نام مستعار "قاتل دوج کوین" را به خود اختصاص داد زیرا ارزش SHIB  آغاز شده و آماده سبقت گرفتن از ارزش دوج کوین است. ریوشی اضافه می کند که حتی اگر SHIB هرگز به 0.01 دلار نرسد، تبلیغات و کاربرد SHIB به این معنی است که ارزش آن به نسبت Dogecoin بیشتر خواهد بود.

 

چرا شیبا اینو در اخبار اکتبر 2021 بود؟

به دلایلی. اولاً، SHIB در اکتبر 2021 بیش از ده برابر شد و آن را در بین 10 ارز دیجیتال برتر قرار داد. در نتیجه، مورد توجه معامله گران قرار گرفت و توجه رسانه ها را به خود جلب کرد. ثانیاً، ایلان ماسک، بنیانگذار تسلا، تصویری از فلوکی توله سگ جدید شیبا اینو خود را در هفته اول اکتبر توییت کرد و سرمایه‌گذاری قابل توجهی در خرده فروشی در توکن میم ایجاد کرد. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران کریپتو از راه‌اندازی NFT‌های شیبا اینو و همچنین شایعات تایید نشده مبنی بر اینکه SHIB در فهرست محبوب سهام و اپلیکیشن معاملات رمز ارزها، رابین‌هود قرار خواهد گرفت، مشتاق شدند.

 

آیا شیبا اینو یک سرمایه گذاری پرخطر است؟

بله، شیبا اینو یک سرمایه گذاری بسیار پرخطر و سوداگرانه است. ارزهای رمزنگاری شده می توانند به شدت بی ثبات باشند و دستاوردهای اخیر SHIB ممکن است آن را در برابر کاهش قابل توجه آسیب پذیر کند. شیبا اینو نیز کاربرد بسیار محدودی دارد و ارزش آن عمدتاً بر اساس یک جنون گمانه‌زنی مبتنی بر رسانه‌های اجتماعی است.

آموزش بورس مشهد, آموزش رمز ارز مشهد, آموزش فارکس مشهد,, آسا 365, آسا، آموزش پرایس اکشن مشهد، پرایس اکشن، آموزش معامله گری مشهد،