رمزارزهای مبتنی بر اینترنت اشیاء:

رمزارزهای مبتنی بر اینترنت اشیا (IoT) در حال حاضر بسیار زیاد هستند و هر روز رمزارزهای جدیدی ارائه می‌شوند. در زیر لیستی از برخی از رمزارزهای مبتنی بر IoT به همراه خلاصه پروژه‌های آنها آورده شده است:

1. IOTA (MIOTA): پروتکل IOTA، به عنوان یک شبکه اینترنت اشیا بدون بلاکچین (Blockchain-less)، به جمع‌آوری و تبادل داده‌های اینترنت اشیا اختصاص دارد.

2. Waltonchain (WTC): این رمزارز از تکنولوژی RFID برای مدیریت زنجیره تامین استفاده می‌کند و برای بهبود عملکرد و افزایش اطمینان در زنجیره تامین، از ترکیب بلوک‌چین و IoT استفاده می‌کند.

3. VeChain (VET): یک پلتفرم بلوک‌چین است که از تکنولوژی RFID و IoT برای مدیریت زنجیره تامین استفاده می‌کند و به کمک آن، کسب‌وکارها می‌توانند اطلاعات بیشتری در مورد محصولات خود جمع‌آوری و ارائه دهند.

4. Ambrosus (AMB): یک پلتفرم بلوک‌چین است که از تکنولوژی IoT برای جمع‌آوری داده‌های زنجیره تامین استفاده می‌کند و برای اطمینان از اصالت و کیفیت محصولات استفاده می‌شود.

5. Iotex (IOTX): این پلتفرم، به عنوان یک شبکه اینترنت اشیا، به جمع‌آوری و تبادل داده‌های اینترنت اشیا اختصاص دارد و برای ارائه خدمات امنیتی و حفاظتی به دستگاه‌های IoT استفاده می‌شود.

6. Chainlink (LINK): یک پلتفرم پشتیبانی از اطلاعات خارج از بلاکچین است که از تکنولوژی IoT برای جمع‌آوری داده‌های اینترنت اشیا استفاده می‌کند و ارتباط بین شبکه‌های مختلف را تسهیل می‌کند.

7. IoTeX (IOTX): یک پلتفرم بلوک‌چین است که از تکنولوژی IoT برای جمع‌آوری داده‌های اینترنت اشیا استفاده می‌کند و ارائه خدمات امنیتی، حریم خصوصی و شبکه‌ای به دستگاه‌های IoT را فراهم می‌کند.

8. Helium (HNT): یک شبکه اینترنت اشیا است که برایارائه خدمات ارتباطی بین دستگاه‌های IoT با استفاده از تکنولوژی بی‌سیم LoRaWAN کار می‌کند و از رمزارز HNT برای پاداش دادن به کاربرانی که به شبکه متصل می‌شوند، استفاده می‌کند.

9. IoT Chain (ITC): یک پلتفرم بلوک‌چین است که به عنوان یک شبکه اینترنت اشیا، به جمع‌آوری و تبادل داده‌های اینترنت اشیا اختصاص دارد و برای بهبود امنیت و کارایی اینترنت اشیا استفاده می‌شود.

10. Modum (MOD): یک پلتفرم بلوک‌چین است که از تکنولوژی IoT برای مدیریت زنجیره تامین و جمع‌آوری داده‌های حسگرها استفاده می‌کند و برای بهبود شفافیت و امنیت در زنجیره تامین استفاده می‌شود.

11. Ambrosus (AMB): یک پلتفرم بلوک‌چین است که از تکنولوژی IoT برای جمع‌آوری داده‌های زنجیره تامین استفاده می‌کند و برای اطمینان از اصالت و کیفیت محصولات استفاده می‌شود.

12. Wabi (WABI): یک پلتفرم بلوک‌چین است که از تکنولوژی RFID برای مدیریت زنجیره تامین و ارائه اطلاعات تقلبی درباره محصولات به مشتریان جلوگیری می‌کند. 

13. Ruff (RUFF): یک پلتفرم بلوک‌چین است که برای توسعه دستگاه‌های IoT و نرم‌افزارهایی که بر روی آن‌ها اجرا می‌شوند، طراحی شده است.

14. Nucleus Vision (NCASH): یک پلتفرم بلوک‌چین است که از تکنولوژی IoT برای ارائه خدمات مبتنی بر مکان به همراه تحلیل داده‌های حسگرهای IoT استفاده می‌کند.

15. Atonomi (ATMI): یک پلتفرم بلوک‌چین است که برای تأمین امنیت دستگاه‌های IoT طراحی شده است و از تکنولوژی رمزنگاری برای حفاظت از داده‌های حساس استفاده می‌کند.

16. Ripio Credit Network (RCN):  یک پلتفرم بلوک‌چین است که برای ارائه خدمات تامین مالی به مشتریانی که قادر به دسترسی به خدمات بانکی نیستند، طراحی شده است و از تکنولوژی IoT برای جمع‌آوری داده‌های مالی استفاده می‌کند.

 

نکته: لازم به ذکر است که این لیست فقط شامل برخی از رمزارزهای مبتنی بر IoT است و لیست کامل نیست.